Wbrew swojej nazwie, szlifierki kątowe to elektronarzędzia najczęściej wykorzystywane nie do szlifowania, a do cięcia twardych materiałów tj. stal, beton, ceramika czy kamień. Ze względu na swój kształt i niewielkie rozmiary, urządzenia tego typu są niezwykle wygodne w użytkowaniu, przez co znajdują szereg zastosowań przy wielu różnych pracach. Najczęściej korzysta się z nich w budownictwie i tzw. wykończeniówce. Używa się ich również przy naprawach samochodów, w różnego rodzaju warsztatach zajmujących się produkcją asortymentu metalowego oraz w wielu innych zakładach produkcyjnych. Szlifierki kątowe to także jedno z podstawowych narzędzi znajdujących się na wyposażeniu niemal każdego majsterkowicza. Warto się zatem zastanowić, do czego najczęściej używa się tego typu sprzętu.
Zastosowanie szlifierki
Podstawowe zastosowanie praktycznie każdej przywołanej na wstępie szlifierki, to cięcie twardych materiałów tj. pręty zbrojeniowe, blachy, rury metalowe, betonowe i ceramiczne elementy konstrukcyjne i wykończeniowe tj. płytki czy krawężniki. Oczywiście szlifierki kątowe używane są również do szlifowania, jednak w odróżnieniu od szlifierek oscylacyjnych czy taśmowych, nie szlifuje się nimi stosunkowo miękkich materiałów tj. drewno. Szlifierek kątowych używa się natomiast do zgrubnego oczyszczania twardych powierzchni, na przykład do oczyszczania metalowych konstrukcji przed ich malowaniem, usuwania starej łuszczącej się farby, usuwania rdzy i innych prac podobnego typu.
Niedrogie szlifierki kątowe znajdą szereg zastosowań w drobnych pracach domowych i warsztatowych. Gdy przygotowujemy jakiegoś rodzaju konstrukcję metalową lub chcemy odświeżyć wygląd starego, metalowego przedmiotu. Ten rodzaj szlifierek przyda się także każdemu miłośnikowi remontów blacharki samochodowej. Z pomocą takiego narzędzia dokonuje się wielu prostych napraw i drobnych renowacji, oszczędzając w ten sposób pieniądze potrzebne na zakup nowego elementu lub na jego naprawę u fachowca.
Szlifierki o większej mocy to niezbędne wyposażenie praktycznie każdego warsztatu samochodowego, wielu warsztatów rzemieślniczych, firm produkcyjnych i budowlanych, a także osób zajmujących się tzw. wykończeniówką. Przy pomocy tego typu narzędzi można ciąć zbrojenie, rury metalowe, beton, ceramikę. Wystarczy znaleźć tarczę odpowiadającą konkretnym potrzebom i przystąpić do pracy. Jedyną istotną wadą szlifierek kątowych jest konieczność podłączenia ich do zewnętrznego źródła zasilania, co w pewnych warunkach może być nieco kłopotliwe i zachęcać do wykorzystania innych, bardziej specjalistycznych sprzętów, chociażby takich jak spawarki.