obudowa dolna do laptopaCzasami zdarzy się, że nasz komputer ulegnie wypadkowi, a my musimy przywrócić go do sprawności, bo zwyczajnie nie jesteśmy w stanie zainwestować w nowy sprzęt. Jeśli był to wypadek, a my mamy odpowiednią gwarancję, problemu praktycznie nie ma. Co jednak w sytuacji, gdy wszystko musimy opłacić z własnej kieszeni?

Niejednokrotnie w laptopach zdarzają się mniejsze oraz większe awarie, które potem znacznie utrudniają korzystanie ze sprzętu. Trzeba jednocześnie mieć na uwadze, że w świadomości ludzkiej niektóre części, takie jak np. obudowa dolna do laptopa, są w zasadzie niewymienne, podczas gdy bez większych kłopotów można dokonać ich wymiany w odpowiednim punkcie.

Co da się wymienić?

W laptopach, mimo ich budowy, możemy wymienić w zasadzie większość rzeczy. Dziś obudowa dolna do laptopa czy klawiatura może być wymieniona bez większych kłopotów, choć na ogół albo w autoryzowanych serwisach, albo w specjalistycznych punktach. Niezbędna jest tylko dostępność części, które podlegają wymianie. Wymienna jest również m.in. matryca, a także większość gniazd USB czy innych. Problem z wymianami w laptopach nie polega jednak na tym, że trudno jest wymienić konkretne części, a na tym, że wymiana taka często jest dość kosztowna. Z tego powodu dobrze jest najpierw zorientować się, czy np. obudowa dolna do laptopa nie jest zbyt droga w porównaniu do ceny samego sprzętu, który posiadamy.

Jak wymieniać?

Do wyboru mamy w zasadzie kilka opcji, choć zawsze wiadomo, że najlepiej jest sprawę pozostawić zawodowcom. Jeśli posiadamy wykupioną rozszerzoną gwarancję, to niektóre wady możemy po prostu reklamować, a w zamian dostaniemy laptopa z wymienioną częścią. Trzeba jednak brać pod uwagę, że nie wszystkie elementy możemy w ten sposób wymienić – np. w przypadku obudowy dolnej do laptopa gwarancja zwykle obejmuje wady będące na sprzęcie, a nie powstałe z winy użytkownika. Jeśli gwarancja niestety nie obejmie naprawy, to dobrze jest oddać sprzęt do wyceny w autoryzowanym punkcie albo po prostu sprawdzonym serwisie. Tam najlepiej sprawdzą, co dzieje się z laptopem oraz jaki byłby koszt wymiany.

Kiedy darować sobie wymianę?

Przede wszystkim w sytuacji, gdy wada w żaden sposób nie szkodzi sprzętowi czy nie naraża go na n nagłą awarię. Drugą sytuacją jest przypadek, w którym obudowa dolna do laptopa czy inna część jest po prostu droższa, łącząc cenę nowej części oraz robocizny, niż sam sprzęt, który posiadamy. W takiej sytuacji lepiej będzie po prostu zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem jest wymiana całego sprzętu, zwłaszcza gdy wymiana byłaby bardzo obszerna.