Postęp technologiczny w zakresie materiałów, które mogą być stosowane do produkowania zarówno odzieży a także obuwia sprawia, że producenci mogą pozwolić sobie na coraz ciekawsze rozwiązania. Dotyczy to już nie tylko realizowania obuwia, które jest bardziej trwałe, znacznie bardziej wygodne, czy dopasowane do różnych sposobów użytkowania, w tym uprawiania różnych sportów, a nawet sportów ekstremalnych. Łatwość tworzenia bardziej dopasowanych butów do kształtu nogi przekłada się również na możliwość uzyskania większej wygody dla użytkowników obuwia.

Najwięksi producenci obuwia, jak buty Reebok idą jednak dalej, czyli zaczynają korzystać również z rozwiązań z innych dziedzin jak elektronika. W butach montowane są między innymi czujniki, które pozwalają na połączenie obuwia z telefonami a przede wszystkim smartfonami poprzez specjalnie stworzone w tym celu aplikacje, które pozwalają na połączenie sygnałów z czujników w obuwiu z aplikacjami. W ten sposób można między innymi łatwiej mierzyć tempo poruszania się czy przebytą odległość.

Elektronika w obuwiu

Coraz większa jakość realizowanej elektroniki, która przekłada się na trwałość elektronicznych elementów pozwala w coraz większym stopniu montować takie elementy w obuwiu. W ten sposób w obuwiu już obecnie montowane są elementy nawigacji, które pozwalają na komunikowanie poruszającej się osobie za pośrednictwem informacji z mobilnych urządzeń elektronicznych czy należy skręcić, w którym kierunku należy się poruszać zgodnie z wyznaczoną w aplikacji nawigacyjnej trasie. Informacje przekazywane są w formie drgań czujników zamontowanych w obuwiu.

Ilość elektroniki, która będzie pojawiać się w obuwiu będzie zapewne rosła, co wynika z możliwości coraz łatwiejszego montowania miniaturowych elementów elektronicznych. Obecnie w celach bezpieczeństwa w obuwiu mogą być montowane lampki LED, które mogą zaświecać się w nocy czy też w trakcie jazdy na motocyklu, rowerze.

Obuwie sznurowane

W obuwiu pojawiają się również coraz łatwiejsze sposoby sznurowania obuwia, czy coraz bardziej trwałe rzepy. Wiele takich elementów realizowanych jest z wyższej jakości materiałów. Pozwala to również na zapewnienie większego bezpieczeństwa użytkowania obuwia, co bywa szczególnie ważne w przypadku obuwia używanego do aktywności fizycznej.

Jednocześnie producenci, Reebok stale pracują nad obuwiem, które może lepiej trzymać się nogi. Pracuje się również nad automatycznymi sposobami mocowania obuwia, czy sznurowania obuwia. Takie rozwiązania mają na celu ułatwić użytkowanie obuwia.