Niektóre laptopy muszą wytrzymywać naprawdę dużo- wstrząsy, uderzenia, a nawet upadki z wysokości, czy wodę i piasek. Zwykły sprzęt nie jest w stanie przeżyć zetknięcia z takimi wyzwaniami, dlatego zaprojektowano w tym celu specjalne modele laptopów.

Komputery przenośne, które są przeznaczone do użytkowania w trudnych warunkach to toughbooki. Czym się różnią od zwykłych laptopów? Tym, że są niemal niezniszczalne. Toughbooki są zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby można było korzystać z nich na halach hutniczych, na budowie, w warunkach bardzo wilgotnych, w czasie deszczu itp. Niektóre toughbooki spełniają wojskowe normy, dlatego są wykorzystywane w czasie manewrów i specjalnych akcji.

Takie modele są w pełni zabezpieczone przed kurzem, upadkiem, wstrząsami, wodą oraz piaskiem. Wnętrza pancernych modeli posiadają system zabezpieczeń przed wibracjami i wstrząsami, które chronią delikatne układy elektroniczne. Obudowa jest mocna, a wszystkie wejścia są zabezpieczone gumowymi uszczelkami.