Sprzedając dowolny rodzaj produktów doświadczony marketingowiec lub kierownik sali sprzedażowej doskonale zdaje sobie sprawę, że cena produktu ma całkowicie drugorzędne znaczenie. Pierwsze wrażenie, czyli to, co zatrzymuje kupującego przy półce i rozpoczyna proces decyzyjny łączy się zaprezentowaniem towaru. Kilka sekund wystarczy, żeby klient podjął decyzję między spojrzeniem na regał, półkę, gondolę sklepową i zatrzymaniem się, a pójściem dalej.

regały sklepowe

Pokazać, znaczy sprzedać - regał

To, na czym i jak towar stoi przedkłada się bezpośrednio na możliwość zakupu. Odpowiednio dobrany regał lub gondola sklepowa potrafi zrobić zauważalną różnicę w miesięcznych obrotach każdego sklepu. Dobrym przykładem obrazującym tego rodzaju sytuacje są ekspozycje towarowe w sklepach sportowych. Placówki tego typu przeważnie posiadają 1 – 2 główne alejki, przez które klient przechodzi otoczony różnymi ekspozycjami towarowymi od butów po plecaki. Każdy rodzaj produktu znajduje się na innym regale, gondoli sklepowej lub w innym koszyku. Granie kolorem podstawy, materiałem, wykonaniem, oświetleniem oraz kontrastem wszystkich powyższych z produktem pozwala na osiągnięcie innego efektu wizualnego, który może przechylić szalę między kupić, a nie kupić.

Widzieć, a dojrzeć

Regał, gondola sklepowa czy nawet zwykła półka każdy z tych rodzajów ekspozycji posiada inne własności dzięki, którym można dojść do potencjalnego klienta. Faktem jest, że kupujący nie muszą nawet świadomie zwracać uwagi na rolę ekspozycji – oni to czują podświadomie. Wielu kupujących już w momencie wejścia do sklepu jest w 90 % pewna czy dokona w nim zakupu czy nie, szybko przebiegając wzrokiem po sklepowych półkach. Nie ma tutaj znaczenia czy sprzedawany jest najnowszy model smartfona czy owocowy budyń – zasada ekspozycji jest w obu przypadkach tak samo istotna. Nie warto jest rezygnować z możliwości, jakie dają odpowiednie podstawy ekspozycyjne dla chwilowej oszczędności wybierając warianty jednakowe lub niskiej jakości. Taka chwilowa oszczędność z pewnością nie przełoży się na maksymalizację przyszłych zysków.