Problemy z dostawami energii elektrycznej wciąż są częste w pewnych obszarach kraju. Głównie tyczy się to terenów wiejskich, gdzie od lat nie było modernizacji sieci linii niskiego i średniego napięcia. Kłopoty zdarzają się zwłaszcza zimą, gdy kable zrywają się pod naporem gromadzącego się lodu, lub połamanych gałęzi drzew. Wtedy najlepszym wyjściem będzie uruchomienie awaryjnego agregatu.

Energia pod ręką

Populane agregaty prądotwórcze Honda

Najmniejsze urządzenia, które potrafią wygenerować kilka kilowatów mocy, spokojnie podniesiemy siłą jednej ręki. Można je kupić w bardzo wielu sklepach  np. https://warowny.com/pol_m_Popularne_Agregaty-pradotworcze-Honda-684.html, ważne jednak by wybrać odpowiedniego producenta. Absolutnie odradzamy kupowanie urządzeń zupełnie nieznanych firm. Nie mamy wtedy żadnej gwarancji, ani też nie wiem jak długo sprzęt posłuży zanim się zepsuje. Tymczasem popularne agregaty prądotwórcze Honda sprzedawane są zazwyczaj z gwarancją przynajmniej dwuletnią i tyczy się to wszystkich modeli. Począwszy od tych najmniejszych, do sporej wielkości generatorów stacjonarnych. To bardzo ważne, ponieważ nawet zakup urządzenia za kilkaset złotych daje nam pewność, że posłuży ono bezawaryjnie chociaż kilka lat. To jest bardzo ważne, w sytuacji gdy nawiedzają nas częste awarie elektryczności, a od prądu często zależne jest choćby ogrzewanie domu.

Dobór do potrzeb

Sprawdzimy teraz kilka kwestii technicznych. Dobranie konkretnego urządzenia powinno zależeć przede wszystkim od wymaganej mocy. W przypadku domu jednorodzinnego, wokół którego nie prowadzimy gospodarstwa rolnego, wystarczy nam góra 4-5 kilowatów. W tym przedziale mamy spory wybór, jeśli chodzi o popularne agregaty prądotwórcze Honda. Zazwyczaj są to wersje jednofazowe, a więc dające na swoim wyjściu jedynie napięcie 230 V. Wyposażone są we wbudowane zabezpieczenie i gniazdko, przez co nie ma konieczności podłączania ich na stałe do instalacji z pomocą wykwalifikowanego elektryka. Jeśli potrzebujemy więcej mocy, na przykład do zasilania całego gospodarstwa rolnego, wybierzmy coś mocniejszego i koniecznie trójfazowego. Wtedy dostępnymi napięciami będzie 230 V oraz 400 V. Sprzęty takie występują jako przenośne lub stacjonarne - dla większych mocy. Urządzenie powinno być podłączone na stałe, choć można też używać wyprowadzonych na zewnątrz uniwersalnych gniazdek. Jeśli chodzi o pozostałe popularne agregaty prądotwórcze Honda, to warto zwrócić jeszcze  uwagę na te posiadające możliwość automatycznego startu. Przeznaczone są do użytku tam, gdzie nawet krótkotrwały zanik napięcia w sieci może być groźny. Będą nieodzowne w uprzemysłowionych gospodarstwach rolnych, jednak sprawdzą się także w domu. W końcu nikt nie lubi być na długo odcięty od elektryczności.