Łucznictwo zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Stało się sportem dla zaawansowanych ale coraz częściej dla amatorów, którzy widzą w nim nie tylko hobby ale często swoją życiową pasję.

Łucznictwo dawniej powszechne, praktykowane przez wieki zarówno w rzemiośle wojennym jak i do polowań. Dziś stało się sposobem na spędzanie wolnego czasu samotnie, w gronie przyjaciół jak i rodziny. Bez względu na wiek może okazać się wspaniałym doświadczeniem.

Rodzaje łucznictwa

Obecnie wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów łucznictwa: tradycyjne, sportowe i polowanie z łukiem. Łucznictwo tradycyjne opiera się w dużej mierze na posługiwaniu się replikami lub rekonstrukcjami łuków historycznych i odwzorowaniu dawnych technik strzeleckich. W sportowym mamy o wiele większy zakres występujących dyscyplin od łucznictwa na torach otwartych, przez biegowe aż po łucznictwo 3D. Wykorzystuje się w nich łuki klasyczne czyli olimpijskie, bloczkowe, standardowe jak również łuk goły. Łuki i akcesoria łucznicze dostosowane są do poszczególnych dyscyplin i potrzeb poszczególnych osób.

Jakie są rodzaje łuków?

łuki i akcesoria łuczniczeZaczynając przygodę z łucznictwem należy zastanowić się jakie łuki i akcesoria łucznicze wybrać. W zależności od tego jak chcemy aby wyglądała nasza przygoda z łukiem warto jest zapoznać się z ogólnym asortymentem. Obecnie na rynku sprzętu sportowego, zarówno w sklepach tardycyjnych, jak i online (np tutaj: https://www.e-luk.pl) dostępna jest bogata oferta łuków tradycyjnych. Swoją różnorodnością wpiszą się we wszystkie potrzeby swoich użytkowników. Łuki tradycyjne są najchętniej wybierane. Zbudowane są najczęściej z jednego kawałka drewna lub laminatu. Są proste w swej budowie i nie zawierają specjalistycznych akcesoriów. Łuki sportowe wykonywane są zarówno z drewna jak i aluminium. Można do nich dołączać celowniki i stabilizatory a nawet tłumiki drgań. Łuki bloczkowe są natomiast najbardziej skomplikowane w swej budowie, jednocześnie najsilniejsze i najszybsze.

Akcesoria łucznicze dla bezpieczeństwa i komfortu

Łucznictwo można zacząć posiadając jedynie trzy elementy. Mianowicie łuk, strzały i cel. Jednak aby zwiększyć komfort strzelania lub aby je ułatwić warto zaopatrzyć się w jeszcze kilka akcesoriów. Do podstawowych należy karwasz, który stanowi ochronę przedramienia lub rękawicę łuczniczą, która z kolei ochroni palce. Występują również inne przydatne gadżety takie jak guma do wyciągania strzał, smycz ułatwiająca chwytanie łuku, napinacz, trenażer, kołczan czy maska ochronna. Łuki i akcesoria łucznicze wysokiej jakości zapewniają solidność i pozwalają w pełni cieszyć się ze swojej pasji.