Wygląd okna rzutuje na całe pomieszczenie. Zasłony dają duże możliwości aranżacyjne- dzięki nim w łatwy sposób zmienimy także klimat we wnętrzu.

Jak przymocować firanki i zasłony, aby wszystko wyglądało estetycznie i pasowało do ogólnego wystroju? Do wyboru mamy min. karnisze na żabki, troczki i fleksy. Karnisz dobieramy do rodzaju zasłony, która pasuje do pomieszczenia. Trzeba także brać pod uwagę rozmiar okna i jego odległość od sufitu. Pomysłowe karnisze sufitowe pomogą odmienić wygląd okna i wnętrza.

Koła

Zasłony sztancowane posiadają dodatkową taśmę, w której są dość duże koła. Otwory są robione mniej więcej co kilkanaście centymetrów. Metalowe kółka umożliwiają założenie materiału na karnisz. Bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli lubimy ciężkie, grube tkaniny, a także zależy nam na nowoczesnym wyglądzie mieszkania. Nabicie jednego kołka w pracowni krawieckiej to koszt rzędu 10 zł, jednak możemy także kupić gotowe egzemplarze.

Szelki

Zasłony posiadają z jednej strony doszyte szelki, które nawleka się na karnisz. Bardzo efektownie prezentują się w ten sposób zwiewne, a także błyszczące tkaniny. Nie ma tu konieczności mozolnego upinania zasłon- zakładają się łatwo i szybko, a swobodnie puszczone w dół układają się same.

szyny czy karnisze sufitowe

Szyny

Szyny to bardzo praktyczne karnisze sufitowe. Zazwyczaj posiadają żabki, albo haczyki. Żabki dają bardzo dużą swobodę w upinaniu zasłon. Możemy w prawdzie kupić gotowe zasłony, które są już fabrycznie przeszyte, jednak tworzenie własnych kompozycji ożywia wnętrze i daje większe możliwości. Dekoratorzy polecają szyny sufitowe Forest Polska, które można przycinać w dowolny sposób i swobodnie dopasowywać do szerokości okna.

Troczki

Jest to odmiana szelek, ale nieco bardziej finezyjna. Troczki są cienkimi wstążkami, które są doszywane do tkaniny. Wstążeczki można puścić swobodnie lub upiąć w kokardki. Świetne rozwiązanie do wnętrz o romantycznym charakterze.

Tunel

W tym wypadku zasłona posiada przeszycie tunelowe, czyli ścieg z jednej strony, który tworzy długi tunel, który nawleka się na karnisz. Tkanina może być przeszyta na dwa sposoby- prosto lub z zmarszczeniem. W tym drugim przypadku musimy rozważnie dobierać szerokość materiału- z reguły potrzeba go ponad dwa razy więcej od rozmiaru okna.

Taśma marszcząca

Taśma jest wszywana w tkaninę od niewidocznej strony. Jej zadaniem jest udrapowanie zasłony, aby nie była zupełnie prosta. W tym wypadku szerokość zasłony także musi dwu lub trzykrotnie przekraczać długość wszywanej taśmy. Taśma jest następnie przyczepiana do karnisza z haczykami.