Wraz z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a także w odpowiedzi na kryzys naftowy z końca lata 70-tych dwudziestego wieku, od 1979 roku w samochodach osobowych wyposażonych w silniki benzynowe rozpoczęto instalację sond lambda. Zarówno wąskopasmowa, jak i szerokopasmowa sonda lambda, wyposażone są w specjalny czujnik, który służy do analizowania zawartości tlenu w spalinach, przez co sterownik silnika może dobierać optymalną, ekonomiczną mieszankę powietrzno-paliwową. Można powiedzieć, że dzięki sondom spalanie staje się bardziej efektywne i do atmosfery trafia mniejsza ilość toksycznych spalin.

Współcześnie sondy lambda to obowiązkowe wyposażenie wszystkich pojazdów, również tych wyposażonych w silniki wysokoprężne. Co więcej, dla zwiększenia niezawodności działania sond, w nowych modelach samochodów coraz częściej instaluje się dwie sondy, jedną przed a drugą za katalizatorem. Ta druga pełni jedynie funkcję diagnostyczno-kontrolną względem prawidłowości działania tej pierwszej.

Do czego służy sonda lambda wąskopasmowa?

szerokopasmowa sonda lambdaTo najczęściej spotykany model sondy instalowany w większości obecnych w sprzedaży samochodów wyposażonych w silniki spalinowe. W odróżnieniu od szerokopasmowych sond lambda, sondy wąskopasmowe są w stanie skontrolować jedynie to, czy mieszanka powietrzno-paliwowa jest uboga, czy bogata. Taka sonda nie jest w stanie zweryfikować dokładnego składu mieszanki, przez co nie może powiedzieć, jak bardzo mieszanka jest bogata lub jak bardzo jest uboga. Oczywiście w przypadku zwykłych samochodów przeznaczonych dla statystycznych użytkowników nie ma to najmniejszego znaczenia. Dlatego też w seryjnych samochodach instalowanie szerokopasmowych sond lambda nie jest wymagane i nikt tego nie robi.

Do czego służy szerokopasmowa sonda lambda?

Sondy szerokopasmowe mają nieco bardziej skomplikowaną budowę, przez co zyskują zdolność nie tylko do określenia faktu czy mieszanka powietrzno-paliwowa jest bogata, czy uboga, ale także do dokładnego zbadania jej składu. To bardzo ważne w przypadku samochodów sportowych, przeznaczonych do jazdy wyczynowej, w których pożądane jest wykorzystanie maksymalnej mocy silnika, do czego niezbędne jest precyzyjne określenie składu mieszanki. Szerokopasmowa sonda lambda pozwala określić, jak bardzo bogata jest mieszanka powietrzno-paliwowa, a tym samym umożliwia zwiększenie efektywności spalania, przez co auto zyskuje dodatkową moc. Tego typu sondy wyposażone są w wewnętrzną grzałkę, co również wpływa na wydłużenie ich żywotności, zwłaszcza w odniesieniu do sond wąskopasmowych bez grzałki.