Czym powinien charakteryzować się dobry czujnik detekcji ruchu?

W celu zabezpieczenia własności prywatnej coraz chętniej sięgamy po różne rodzaje urządzeń alarmowych. Część z nich to rozbudowane systemy alarmowe składające się z wielu czujników podłączonych do jednej centralki i z niej sterowanych. Inne to proste, zwykle bezprzewodowe alarmy, które łączą w sobie funkcję detektora i alarmu jednocześnie. Montaż tych ostatnich jest wyjątkowo prosty, a same urządzenia charakteryzują się niską ceną i znikomą awaryjnością. Niezależnie od wybranego przez nas rodzaju alarmu, warto zwrócić uwagę na jakoś dedykowanych dla niego czujników detekcji ruchu. Czym zatem powinien charakteryzować się wysokiej jakości bezprzewodowy zewnętrzny czujnik ruchu? Czy prócz bezawaryjności działania powinien wyróżniać się czymś więcej?

Nowoczesny bezprzewodowy zewnętrzny czujnik ruchu musi być urządzeniem z niezależnym źródłem zasilania. W przypadku tego typu urządzeń, najczęściej źródłem zasilania są baterie, które zajmują niewiele miejsca, co wpływa na zmniejszenie wielkości samego sprzętu. Małe rozmiary to ważna cecha, którą powinien charakteryzować się każdy bezprzewodowy detektor ruchu. Dzięki niewielkim rozmiarom, detektor łatwiej ukryć, przez co skuteczność jego działania wyraźnie wzrasta. Jeśli włamywacz nie zauważy detektora, nie będzie starał się go wyłączyć. Wracając do kwestii zasilania, instalując bezprzewodowy zewnętrzny czujnik ruchu warto od razu zainwestować w wytrzymałe baterie alkaiczne wysokiej klasy. Dzięki temu detektor nie zawiedzie nas, gdy będziemy go najbardziej potrzebować. Kolejny element, który powinien wyróżniać zewnętrzne detektory ruchu to wytrzymała, wodoszczelna i mrozoodporna obudowa. Taka obudowa powinna zabezpieczać delikatną elektronikę znajdującą się wewnątrz urządzenia, chronić ją przed działaniem wilgoci i mrozu.

Najważniejszym elementem w bezprzewodowych zewnętrznych czujnikach ruchu jest wykorzystywany przez nie system detekcji. Na potrzeby pracy na zewnątrz pomieszczeń, dobrym wyborem będą czujniki z pasywną detekcją podczerwieni. Dobrze również, gdy tego typu czujniki wyposażone są w podwójną optykę, co redukuje liczbę fałszywych alarmów. To bardzo ważne dla skuteczności działania alarmu i jego niezawodności. Nowoczesne czujniki ruchu instalowane na zewnątrz pomieszczeń, a także czujniki przeznaczone do montażu wewnątrz budynków, standardowo winny być wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe, które wzbudzają alarm przy próbie manipulowania urządzeniem – podczas próby jego demontażu lub zniszczenia. To prosty sposób na zminimalizowanie ryzyka odłączenia alarmu przez włamywacza lub jego uszkodzenia przez wandali.