Jeśli musisz wymienić uszkodzoną lub zużytą część samochodową na nową, możesz zadać się na warsztat samochodowy, w którym będzie realizowana naprawa lub taką część kupić osobiście, w jednym ze sklepów lub hurtowni specjalizujących się w handlu częściami samochodowymi konkretnej marki. W przypadku znanych marek ze znalezieniem części oryginalnych lub tańszych zamienników nie powinno być większego problemu. Jeśli jednak chcesz kupić nowe części do LandRovera lub do auta innej, mniej popularnej na polskim rynku marki, możesz mieć z tym pewien problem. Jaką opcję zatem wybrać?

Zakupy przez serwis – warsztat samochodowy

Większość warsztatów ma specjalne zniżki na części, a zatem koszt zakupu konkretnych podzespołów samochodowych przez serwis, może okazać się wariantem znacznie bardziej opłacalnym dla statystycznego kierowcy niż ich samodzielny zakup w zwykłym sklepie motoryzacyjnym. Większe warsztaty lub warsztaty specjalizujące się w naprawach konkretnych marek pojazdów, na przykład aut brytyjskich, mogą dysponować upustami na części do Land Roverów czy Jaguarów, sięgającymi kilkunastu-kilkudziesięciu procent ich ceny wyjściowej, dedykowanej klientom indywidualnym. Poza tym nie każdy serwis zgadza się na montaż nieoryginalnych części do LandRovera, dostarczonych do serwisu bezpośrednio przez klienta, a nawet gdy się na to zgodzi, może robić później problemy z gwarancją za wykonaną usługę – wielu właścicieli warsztatów samochodowych uważa, że dostarczone przez klienta nieoryginalne części mogą być wadliwe, a zatem nie może brać odpowiedzialności na ich trwałość, a tym samym za trwałość wykonanej naprawy.

Samodzielny zakup części samochodowych

To dobra opcja, jeśli dobrze znasz swoje auto i masz pewność, który z jego podzespołów szwankuje i jakiej części na wymianę tak naprawdę potrzebujesz. W przypadku mniej popularnych pojazdów, chociażby wspomnianych już wcześniej samochodów brytyjskich marek, zakup odpowiednio dopasowanych części do LandRovera czy Jaguara, może być znacznie trudniejszy. Oczywiście na rynku działają witryny specjalizujące się w sprzedaży części do Land Roverów, np: http://www.gsp24.com/czesci-land-rover.html, warto jednak znać specyfikę samochodów tej marki. Bez tego ciężko będzie Ci stwierdzić, jaki producent produkuje najlepsze jakościowo części do auta tej marki, a których części powinieneś unikać jak ognia, nawet jeśli są wyjątkowo tanie. Samodzielny zakup części polecany jest zatem głównie tym osobom, które dysponują popularnymi modelami aut i są skłonni ponieść ryzyko ich niewłaściwego wyboru. Dla osób, którym zależy na czasie i gwarancji za wykonaną usługę, lepszym wyborem może okazać się zakup części przez warsztat, który zajmuje się naprawą auta.