Pomijając kwestię chęci do podróżowania i potrzebnych do tego funduszy, jeśli wybierasz się na kilkudniową lub dłuższą eskapadę motocyklową, potrzebne będą Ci również kufry lub sakwy na bagaż. Tego typu akcesoria motocyklowe to nieodłączny element wyposażenia każdego, kto podróżuje jednośladem. Dzięki nim motocykl zyskuje dość dużą powierzchnię bagażową, co pozwala zabrać ze sobą wszystkie niezbędne w czasie podróży przedmioty. A co będzie lepszym wyborem na kilkudniowy wyjazd, kufry czy sakwy motocyklowe?

Zalety i wady sakw motocyklowych

harley davidson z sakwą która ma czaszkę na klapie

Największym plusem sakw jest ich niska waga, atrakcyjna cena i łatwość montażu na praktycznie każdym typie jednośladu, również na skuterze czy motocyklu typu enduro. Dzięki dużej elastyczności, sakwy nie powinny ulec uszkodzeniu, jeśli przewrócisz się na motorze. Niestety to, co jest ich zaletą, może być również wadą. Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonuje się sakwy, te nie zapewniają pełnej ochrony przed wilgocią i kurzem. Nie stanowią również dobrego zabezpieczania przed złodziejami, ponieważ dość łatwo można je rozciąć i opróżnić ich zawartość. Jeśli jednak planujesz krótką podróż, w którą zamierzasz zabrać niewielką ilość rzeczy i zastanawiasz się, czy zabrać ze sobą kufry czy sakwy, wybór tych drugich wydaje się wygodniejszą i rozsądniejszą opcją.

Zalety i wady kufrów motocyklowych

Główną zaletą kufrów jest ich duża pojemność, sztywna konstrukcja i sposób montażu. Kufry instaluje się na specjalnym stelażu, dzięki czemu w czasie postoju można je bez trudu zdjąć z motocykla i zabrać ze sobą do pokoju hotelowego, jak klasyczną walizkę. Zamknięta i sztywna konstrukcja kufrów to także lepsza ochrona przewożonych w nich rzeczy. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na zakup kufra aluminiowego, ten zapewni przetrwanie przewożonych w jego wnętrzu przedmiotów nawet wówczas, gdy będziesz musiał położyć motor w czasie kontrolowanego poślizgu. Wadą kufrów jest ich większy ciężar oraz wielkość, wyższa cena oraz konieczność inwestycji w stelaż do ich montażu. Gdy zastanawiasz się, czy zabrać ze sobą kufry czy sakwy, jeśli ma to być dłuższa podróż, polecamy wybór tych pierwszych.