Każdy, kto codziennie musi wyciągać ze schowka odkurzacz, podłączać go do prądu i biegać po całym domu na pewno doceni zalety robota sprzątającego. Takie urządzenia od jakiegoś czasu cieszą się coraz większą popularnością, a ich oferta w sklepach jest systematycznie powiększana. Dzięki temu, że działają w pełni automatycznie, to umożliwiają sprzątanie praktycznie bez udziału domowników. Wystarczy je tylko odpowiednio zaprogramować, podłączyć do prądu, a roboty odkurzacze same zajmą się doprowadzeniem wnętrza do porządku.

Kiedy warto używać robota odkurzacza?

Robot odkurzaczNowoczesny robot odkurzacz to urządzenie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim będzie on posiadał zestaw czujników, dzięki  którym nie tylko będzie znał swoje położenie, ale także nie uderzy w ścianę czy nie spadnie ze schodów. Taki odkurzacz będzie jednak wymagał równej podłogi, bez żadnych większych przeszkód. Ze względu na to, że sprzęt ten ma dość niski prześwit, to może sobie nie poradzić z wjechaniem na wyższy próg czy przejechaniem przez leżące na podłodze kable. Jeśli chodzi o rodzaj podłoża, które roboty odkurzacze mogą czyścić, to ich zakres jest naprawdę szeroki. Świetnie sobie radzą przede wszystkim na gładkich, twardych powierzchniach, na przykład płytkach, parkietach czy panelach. Ale nie są im straszne także dywany i wykładziny, nawet te mające nieco dłuższe włosie bez problemów zostaną dobrze doczyszczone. Nowoczesne urządzenia tego typu nie tylko zbierają kurze, pyły i drobne śmieci, ale także dzięki wyposażeniu w zbiorniki z wodą mogą też pozbyć się przyschniętego brudu.

Jak działają automatyczne odkurzacze?

Jak już było wspominane, roboty odkurzacze są urządzeniami autonomicznymi, działają one bez udziału właściciela mieszkania. Ten jest potrzebny do tego, żeby je odpowiednio zaprogramować, a później same zajmują się swoimi obowiązkami. Typowy robot odkurzacz składa się z dwóch głównych części. Pierwszą z nich jest baza, która musi być podłączona do sieci elektrycznej i postawiona w takim miejscu, żeby był do niej łatwy dostęp. Za eliminację śmieci odpowiedzialny jest moduł sprzątający, ze względów praktycznych najczęściej posiadający okrągły kształt. Moduł ten porusza się po całym wnętrzu omijając przeszkody, i wciąga wszystkie znalezione na podłodze zabrudzenia. Za czyszczenie odpowiedzialne są specjalnie zaprojektowane szczotki, które zgarniają to, co znajduje się na podłodze, do zbiornika. Tego typu robot odkurzacz, dzięki zaawansowanym algorytmom sterującym, jest w stanie dokładnie wysprzątać całe wnętrze. W czasie swojej pracy tworzy mapę pomieszczeń, a później dociera do każdego zakamarka.