Jazda w terenie, po wyboistych leśnych ścieżkach pełnych wystających z ziemi konarów i głazów to wyjątkowe przeżycie i niesamowita frajda dla niemal każdego miłośnika czterech kółek. Co ciekawe, czasem wystarczy jedna przejażdżka, by złapać bakcyla i już przez resztę życia szukać okazji to ekstremalnych przygód na bezdrożach.

Jak zacząć?

Przygodę z Off Road zwykle zaczyna się od uczestnictwa w zlotach miłośników samochodów terenowych, od przypadkowej przejażdżki autem terenowym, na przykład ze znajomym, który ma tego typu samochód czy od wakacyjnego wyjazdu, podczas którego mamy okazję spróbować jazdy autem wyposażonym w napęd 4x4. Gdy jesteśmy przekonani, że Off Road to coś dla nas, możemy zastanowić się nad kupnem własnego auta. Wybór samochodów terenowych jest dziś naprawdę duży i wiele zależy od naszych indywidualnych doświadczeń oraz tego, do czego nowy samochód będzie używany. części land roverJeśli potrzebujemy samochodu nie tylko do jazdy terenowej, ale i do codziennej jazdy po mieście, warto rozważyć zakup bardziej uniwersalnego auta, do którego można szybko dokupić części – przykładem może być Land Rover z napędem 4x4. To bardzo uniwersalny samochód o wszechstronnym zastosowaniu, który sprawdzi się na mieście i w terenie. Miłośnicy ekstremalnych wyzwań zamiast kupna gotowego auta, często decydują się na samodzielnie złożenie własnego samochodu. W tym przypadku trzeba liczyć się jednak ze znacznie większym wydatkiem i nie ma co ukrywać, takie pojazdy nadają się w zasadzie wyłącznie do zabawy w terenie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając auto na Off Road?

Jeśli kupujemy auto, które ma służyć nie tylko do jazdy terenowej, ale i codziennej, po mieście, warto sięgać po modele seryjne, do których można bez problemu dokupić oryginalne części – Land Rover Discovery, Toyota HDJ 100 czy Jeep Grand Cherokee to doskonałe przykłady samochodów o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Takie samochody być może nie nadają się do jazdy w prawdziwie ekstremalnych warunkach, ale z lekkim błotem czy niewielkimi, śliskimi wzniesieniami z pewnością sobie poradzą. Dużą zaletą wyboru tego typu aut jest ich wyposażenie. W związku z tym, że są to samochody standardowe, bez trudu dokupi się również do nich nowe podzespoły mechaniczne, elektryczne i inne. Nowe części do Land Rovera czy Jeepa będą również bardziej przystępne, jeśli chodzi o cenę, niż te dedykowane składakom. Jeżeli zależy Ci na ekstremalnej przygodzie i mniejsza dostępność części samochodowych nie jest dla Ciebie problemem, zamiast standardowego modelu Land Rover, Toyota czy Jeep możesz zainwestować w składaka, na przykład w auto na bazie jednej z wersji Nissana Patrol.