Akcesoria fotograficzne, do których mamy dzisiaj dostęp są bardzo zróżnicowane pod wieloma względami. Przede wszystkim spełniają one różne funkcje podnoszące komfort pracy lub gwarantujące lepsze efekty. Doskonałym przykładem bardzo przydatnego dodatku są statywy. Wykorzystywać je można zarówno do aparatów fotograficznych jak i kamer cyfrowych, a ich zadaniem jest stabilizacja obrazu oraz wyeliminowanie nieprawidłowości.

Rodzaje statywów

mężczyzna ustawia statyw do kameryRóżnorodne statywy dostępne są dzisiaj praktycznie w każdym sklepie ze sprzętem fotograficznym. Każdy statyw do kamery posiada specjalne nogi, które umożliwiają ustawienie sprzętu w dowolnym miejscu. Dodatkowo niektóre modele wyposażone są w głowicę, która pozwala manewrować kamerą tak by wygodnie można było kręcić film. Dużym plusem jest zawsze możliwość ustawienia odpowiedniej wysokości oraz ułożenia statywu, gdyż wpływa to na komfort całej pracy. Warto zatem zwracać na to uwagę wybierając odpowiedni model takiego sprzętu pomocniczego. Oczywiście na rynku istnieją dzisiaj zarówno podstawowe modele statywów jak i te bardzo zaawansowane. Zaawansowany statyw do kamery pozwala w większym stopniu regulować wysokość nóg, a także na wyposażenie ich w specjalne kolce, które gwarantują stabilność statywu nawet na bardzo nierównym podłożu. Dodatkowo często pojawiają się specjalne rozwiązania takie jak gąbki, którymi pokryte są nogi co jest przydatne podczas pracy przy niskich temperaturach. Podświetlana poziomica, kilkustopniowa regulacja oraz wiele innych właściwości jest bardzo pomocnych zwłaszcza, gdy statyw użytkowany jest bardzo intensywnie. Warto zwracać także uwagę na to by statyw do kamery umożliwiał wykonywanie zdjęć zarówno w pionie jak i poziomie. Taka funkcja jest dzisiaj praktycznie obowiązkowa.

Na co zwrócić uwagę

Wybierając konkretny statyw do swojej kamery warto mieć na uwadze nie tylko rodzaj nóg i ich funkcjonalność, ale także przede wszystkim i udźwig oraz inne parametry. Otóż należy przede wszystkim upewnić się, że dany statyw odpowiada modelowi naszego aparatu czy też kamery, a także jaki ciężar może unieść. Istnieją bowiem bardzo zróżnicowane statywy, które mogą na przykład posiadać udźwig od 1 kg do nawet 10 kg. W zależności od naszych potrzeb oraz posiadanego modelu kamery powinniśmy zdecydować się na konkretny model. Dodatkowo bardzo istotne są takie funkcje jak na przykład specjalny przełącznik, który przesyła sygnał między statywem, a kamerą. Jest to bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które okazuje się bardzo przydatne w pracy przy nakręcaniu filmów zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach.