Drukowanie od lat jest jedną z metod nanoszenia pewnych treści na papier. Jednak dzisiaj nie tylko papier może być materiałem, który podlega drukowi. Otóż dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest wykorzystywanie do tego celu także szeregu innych produktów. Służyć może do tego między innymi drukarka UV, która odpowiada za nanoszenie określonej treści na różnorodne przedmioty.

Na czym można drukować

wydrukowany druk UVDruk UV jest dzisiaj jedną z najpopularniejszych metod drukowania. Zazwyczaj wykorzystuje się go do druków wielkoformatowych, ale nie zawsze. Otóż świetnie sprawdza się on także w przypadku małych elementów różnego rodzaju. Ta metoda jest dość uniwersalna, gdyż drukować można na przeróżnych materiałach. Świetnie nadaje się do tego pleksi, szkło, płyta meblowa MDF, drewno, aluminium, ceramika, płyta wiórowa i wiele innych. Możliwości są bardzo duże, dlatego istnieje bardzo szeroki zakres zastosowań, w których można wykorzystać  druk UV. Dodatkowo sprawdzają się tu także niesztywne materiały takie jak na przykład tektura falista, folia samoprzylepna, skaj, płótno czy len. Cały zakres materiałów ulega jednak ciągłemu zwiększaniu, gdyż wiele osób eksperymentuje z drukowaniem na nowych elementach. Ponadto ten rodzaj druku może być także wykorzystywany w przypadku niestandardowych kształtów, dlatego też tak często można go spotkać na opakowaniach, gadżetach, podkładkach czy etui.

Zastosowanie druku UV

Nadruk w przypadku drukowania UV utwardzany jest poprzez lampy LED co sprawia, że przybiera on formę bardzo trwałego plastiku. Taki druk UV jest, więc bardzo odporny na wszelkie czynniki i uszkodzenia. Może być, więc z powodzeniem użytkowany na zewnątrz, gdyż nie straszne mu zarysowania i inne. Idealnie przywiera on zarówno do naturalnych jak i sztucznych materiałów, więc zawsze można być pewnym jego trwałości. Ostatecznie zadrukowany materiał nie wydziela żadnych zapachów, które mogą zagrażać ludziom czy otoczeniu, dlatego stosować można go w pomieszczeniach różnego użytku.

Drukowanie UV jest bardzo popularne ze względu na swoje wielkie zalety oraz łatwość wykonania. Dodatkowo wiele osób zwraca uwagę na żywe kolory, które są możliwe do uzyskania jedynie przy zastosowaniu właśnie tej metody. Technologia ta stosowana jest zazwyczaj w przypadku dekorowania wnętrz, projektowaniu, a także w branży meblowej. Zastosowanie druku uv jest bardzo szerokie, a branże, które korzystają z tej techniki wiele na tym mogą skorzystać i osiągnąć pozytywne efekty. Nic, więc dziwnego, że tego typu druk jest co raz częściej wybieraną metodą przez wiele ludzi czy przedsiębiorstw.