Na ostatnich targach CES, czyli największej na Świecie imprezie poświęconej elektronice oraz nowym technologiom, Lego miało dla swoich fanów bardzo ciekawe nowiny. Ten popularny producent zabawek ogłosił nową serię klocków, w której nacisk położony został na wprowadzanie najmłodszych dzieci w podstawy programowania. Lego Boost łączy bloki konstrukcyjne z czujnikami, silnikami i aplikacją kontrolującą, aby umożliwić dzieciom budowę różnych robotów, które będą reagować na bodźce. Zestawy te już można wypróbować w firmie Neorobotyka z Poznania.

neorobotyka z PoznaniaZestaw Boost jest kontrolowany przez Move Hub, specjalny klocek Lego z czujnikiem przechyłu oraz wyborem połączeń dla dołączonych silników i czujnika wizualnego. Hub Move komunikuje się ze smartfonem lub tabletem z uruchomioną aplikacją Boost, która określa zachowanie huba i podłączonych urządzeń. Podstawowy zestaw i aplikacja zawierają instrukcje dotyczące budowy pięciu różnych projektów robotyki, w tym robota typu Short-Circuit, kota, pojazdu, gitary, a nawet drukarki 3D.

Nauka kodowania

Robot, kot i pojazd wydają się dość standardowymi projektami do elektronicznych zestawów do budowy klocków, a ich bardziej zaawansowane wersje były widoczne w bardziej złożonych zestawach robotycznych Mindstorms Lego (co można zaobserwować w trakcie zajęć w Neorobotyce z Poznania). Gitara przedstawia unikalny potencjał dzięki czujnikowi wizualnemu i czujnikowi kolorów - reaguje na kolorowe klocki na progu i w ten sposób sygnalizuje podłączonym urządzeniom, jakie mają wytwarzać tony. Drukarka 3D jest jeszcze bardziej wyjątkowa, bowiem pozwala na tworzenie własnych klocków Lego.

Konstrukcje z linii Boost są programowane za pomocą różnych bloków łączonych w aplikacji Boost. System jest podobny do programowania Lego Mindstorms, ale z prostszym interfejsem skierowanym do młodszych użytkowników. Producenci przewidzieli również tryb kreatywny, w którym użytkownicy mogą kodować swoje roboty w dowolny sposób. To właśnie przy użyciu tych zestawów Neorobotyka z Poznania pracuje z najmłodszymi.

Mały braciszek Mindstorms

Boost nie zastępuje Lego Mindstorms, który od wielu lat jest sztandarową platformą robotów firmy. Move Hub jest wyłącznie urządzeniem nadawczo-odbiorczym, przerzucającym całe programowanie i przetwarzanie na podłączony tablet i aplikację.

Zamiast uruchamiać sam kod, po prostu wysyła dane wejściowe przez aplikację i uruchamia swoje silniki, gdy aplikacja o to prosi. "Starszy brat" Boost jest bardziej zaawansowany - Mindstorms EV3 Brick to programowalny mikrokomputer, który może zachować i wykonać kod bezpośrednio, bez podłączonego urządzenia. Mindstorms to droższy i bardziej zaawansowany system z większą liczbą modułów czujników i silników, a Lego twierdzi, że pozostanie częścią oferty firmy wraz z Boost.