Więcej robotów w Lego

Na ostatnich targach CES, czyli największej na Świecie imprezie poświęconej elektronice oraz nowym technologiom, Lego miało dla swoich fanów bardzo ciekawe nowiny. Ten popularny producent zabawek ogłosił nową serię klocków, w której nacisk położony został na wprowadzanie najmłodszych dzieci w podstawy programowania. Lego Boost łączy bloki konstrukcyjne z czujnikami, silnikami i aplikacją kontrolującą, aby umożliwić dzieciom budowę różnych robotów, które będą reagować na bodźce. Zestawy te już można wypróbować w firmie Neorobotyka z Poznania.

neorobotyka z PoznaniaZestaw Boost jest kontrolowany przez Move Hub, specjalny klocek Lego z czujnikiem przechyłu oraz wyborem połączeń dla dołączonych silników i czujnika wizualnego. Hub Move komunikuje się ze smartfonem lub tabletem z uruchomioną aplikacją Boost, która określa zachowanie huba i podłączonych urządzeń. Podstawowy zestaw i aplikacja zawierają instrukcje dotyczące budowy pięciu różnych projektów robotyki, w tym robota typu Short-Circuit, kota, pojazdu, gitary, a nawet drukarki 3D.

Nauka kodowania

Robot, kot i pojazd wydają się dość standardowymi projektami do elektronicznych zestawów do budowy klocków, a ich bardziej zaawansowane wersje były widoczne w bardziej złożonych zestawach robotycznych Mindstorms Lego (co można zaobserwować w trakcie zajęć w Neorobotyce z Poznania). Gitara przedstawia unikalny potencjał dzięki czujnikowi wizualnemu i czujnikowi kolorów - reaguje na kolorowe klocki na progu i w ten sposób sygnalizuje podłączonym urządzeniom, jakie mają wytwarzać tony. Drukarka 3D jest jeszcze bardziej wyjątkowa, bowiem pozwala na tworzenie własnych klocków Lego.

Konstrukcje z linii Boost są programowane za pomocą różnych bloków łączonych w aplikacji Boost. System jest podobny do programowania Lego Mindstorms, ale z prostszym interfejsem skierowanym do młodszych użytkowników. Producenci przewidzieli również tryb kreatywny, w którym użytkownicy mogą kodować swoje roboty w dowolny sposób. To właśnie przy użyciu tych zestawów Neorobotyka z Poznania pracuje z najmłodszymi.

Mały braciszek Mindstorms

Boost nie zastępuje Lego Mindstorms, który od wielu lat jest sztandarową platformą robotów firmy. Move Hub jest wyłącznie urządzeniem nadawczo-odbiorczym, przerzucającym całe programowanie i przetwarzanie na podłączony tablet i aplikację.

Zamiast uruchamiać sam kod, po prostu wysyła dane wejściowe przez aplikację i uruchamia swoje silniki, gdy aplikacja o to prosi. "Starszy brat" Boost jest bardziej zaawansowany - Mindstorms EV3 Brick to programowalny mikrokomputer, który może zachować i wykonać kod bezpośrednio, bez podłączonego urządzenia. Mindstorms to droższy i bardziej zaawansowany system z większą liczbą modułów czujników i silników, a Lego twierdzi, że pozostanie częścią oferty firmy wraz z Boost.