Trudny i grząski teren, błoto, głębokie koleiny, walka z samochodem i własnym strachem. Te słowa najlepiej obrazują czym jest off-road, a u miłośników jazdy po bezdrożach powodują szybsze bicie serca i przywołują wspomnienia z najciekawszych wypraw i przygód. Pojazdy wykorzystywane do tak ekstremalnych eskapad, mimo że już z fabryki wyjechały jako terenowe, zwykle znacząco różnią się od tych , które poruszają się po ulicach i tylko okazjonalnie z nich zjeżdżają.

Najbardziej znane samochody terenowe

części land rover

Jedną z marek, której nazwa naturalnie nasuwa się na myśl, gdy mówimy o wyczynach w terenie, jest Land Rover. Firma ta została założona w Anglii w 1948 roku. Pierwszym modelem był Series, obecnie znany jako Defender. Przez ponad siedemdziesiąt lat produkcji nie doczekał się on zbyt wielu zmian, dzięki czemu jest nadal konstrukcją prostą i niezwykle solidną. Inne znane marki to Jeep czy też Mitsubishi i Mercedes ze swoimi modelami Pajero i Klasa G. Nie możemy zapominać także o Toyocie, która wypuściła na rynek wiele udanych konstrukcji, a najbardziej znana z nich to mocarny Land Cruiser.

Sprawa najważniejsza czyli jak przygotować samochód i siebie do wypraw

Części do uzbrojenia samochodów Land Rover, tak aby znosiły trudy ciężkiej jazdy, są łatwo dostępne, co sprawia, że pojazdy brytyjskiego producenta posiadają liczną rzeszę fanów. Oczywistym jest, że wymiany wymagają takie elementy jak opony bądź zawieszenie, a dodatkowe akcesoria, które należy zastosować, to między innymi wyciągarka czy też snorkel. Wśród części  Land Rovera, a także innych marek, jakie możemy znaleźć w sklepach występują również osłony podwozia, mające za zadanie chronić przed uszkodzeniem miskę olejową, dodatkowe oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, przydatne w nocy, a także elementy  zwiększające wygodę podróży bezdrożami, takie jak chociażby skrzynie wyprawowe czy bagażniki dachowe, do których można zapakować ekwipunek. Mało kto zwraca uwagę czy używany w terenie samochód posiada klimatyzację lub tapicerkę w przyjemnym dla oka kolorze. Mimo to, większe wyprawy w teren wymagają nie tylko odpowiedniego przygotowania pojazdu, ale także zadbania o własną wygodę. Podczas kilkudniowych eskapad w rejony, w które nie dotarła cywilizacja,  niezbędny okaże się namiot czy też kuchenka gazowa. Warto pamiętać także o zabraniu zapasowych części Land Rover czy Toyota to solidne marki, ale nawet im może przydarzyć się awaria bądź też mogą zostać uszkodzone w wyniku nieplanowych przygód i problemów, które mogą doprowadzić do unieruchomienia samochodu w samym środku lasu czy poligonu.