Nowe modele pojazdów osobowych coraz częściej wyposażane są w żarówki ksenonowe, które są trwalsze i znacznie jaśniejsze od żarówek typu tradycyjnego, czyli żarówek halogenowych takich jak żarówki samochodowe H1, H4 czy H7. Niestety nowe żarówki wymagają zupełnie innych rozwiązań konstrukcyjnych w aucie, przez co ich stosowanie w samochodach starszej generacji, w praktyce jest niemożliwe. Poza tym tego typu żarówki są kilka-kilkanaście razy droższe od wciąż popularnych żarówek halogenowych. W związku z tym, że większość jeżdżących po drogach samochodów osobowych wciąż wyposażona jest w standardowe żarówki halogenowe, warto zapoznać się z ich typami.

żarówki samochodoweJednym z podstawowych modeli żarówek instalowanych w światłach drogowych i światłach mijania są żarówki samochodowe H1. Moc tego typu żarówek to 55W, a jasność świecenia to około 1550 lumenów. Żarówki tego typu, w zależności od ich producenta, mogą świecić przez kilkaset godzin, przy czym średnia trwałość takich żarówek to około 300-500h świecenia. Ten model żarówek wyposażony jest w jeden żarnik, dzięki czemu łatwo odróżnić je od żarówek H4, w których znajdują się dwa żarniki. Na rynku znajdziemy specjalne odmiany żarówek samochodowych H1 świecących nieco jaśniejszym światłem (większa ilość lumenów). Niestety trwałość tego typu żarówek jest znacznie niższa. Przykładowe modele dostępnych na rynku żarówek halogenowych H1 można zobaczyć na stronie: http://autochemia.pl/pol_m_Zarowki-samochodowe_Zarowki-halogenowe_Zarowki-H1-450.html.

Drugi popularny model halogenowych żarówek samochodowych do świateł drogowych lub świateł mijania to żarówki H4. Tego typu żarówki standardowo wyposażone są w dwa żarniki rozdzielone metalową blaszką, dzięki czemu światła w samochodach wyposażonych w tego typu żarówki nie oślepiają kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Sporą zaletą żarówek H4 jest również ich nieco większa trwałość. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od producenta żarówki, tak samo jak w przypadku żarówek samochodowych H1 czy H7. Ten ostatni rodzaj żarówek, żarówki H7, to trzeci z najbardziej popularnych modeli samochodowych żarówek halogenowych. Spotyka się je w nowszych modelach samochodów, jako alternatywę dla żarówek starszych generacji, przede wszystkim dla żarówek typu H1.