Muzyka jest pasją wielu ludzi na świecie. Większość z nas posiada swoje ulubione kawałki, dzięki którym potrafi się zrelaksować, odpocząć oraz choć na chwilę zapomnieć o codziennych problemach. Jednak mało kto potrafi obsługiwać instrumenty muzyczne. Granie muzyki jest bardzo trudne i wymaga dużego poświęcenia oraz wielu lat treningów. Jednym ze sprzętów, które może choć trochę ułatwić pracę muzyków, jest metronom.

Miaromierz

Taktomierz lub tez inaczej metronom jest mechanicznym sprzętem, który w bardzo dokładny sposób podaje tempo utworu muzycznego. Na rynku dostępne są również miaromierze elektroniczne. Przyrząd ten jest bardzo popularny i najczęściej korzysta się z niego podczas ćwiczeń muzycznych. Metronom może nam również służyć w trakcie komponowania.

Historia taktomierza

metronom

Mechaniczny model miaromierza został wynaleziony już w 1816 roku. Przypisywane jest to J. N. Malzlanowi. Istniały również starsze wersje, które były wyposażone w bardzo charakterystyczne, wykonane z drewna, obudowy, które swoim kształtem przypominały ścięty ostrosłup. W dwudziestym wieku zaczęto stosować obudowy typu ebonit lub tez plastik.

Budowa metronomu

Taktomierz zbudowany jest z mechanizmu zegarowego, co oznacza, że jest on napędzany sprężyną oraz wystającym do góry wahadłem. Wahadło to jest jednocześnie skalą. Można przesuwać po niej ciężarek, który ustawia się po zadanej  wartości tempa. To właśnie od tego ustawienia zależy wystukiwany rytm oraz jego częstotliwość. Gdy wahadło przechodzi przez środek metronomu, słyszymy bardzo charakterystyczny, doniosły dźwięk, który wystukuje rytm. Jest to bardzo głośny stuk, który jest dobrze słyszalny. Skala tego dźwięku wycechowana jest od czterdziestu do dwustu ośmiu wychyleń wystającego wahadła na jedną minutę. Jest to odpowiednie do obecnie przez wszystkich stosowanej miary uderzeń na jedna minutę (BPM). Dostępne są również miaromierze, które posiadają specjalnie zamontowany dzwonek. Jest on odpowiedzialny za akcentowanie co czwarte, co trzecie lub co drugie uderzenie. Mimo tego, że obecnie coraz częściej korzysta się z elektronicznych wersji metronomów, to do dziś ich kształt oraz forma pozostają niezmienne.

Gdzie można kupić taktomierz

Ten sprzęt dostępny jest w sklepach muzycznych stacjonarnych, jak i internetowych. Ich cena może różnić się, więc warto przejrzeć całą dostępną ofertę. Jeśli nie mamy czasu na bieganie po sklepach i odszukiwanie ich w mieście, możemy skorzystać z opcji sklepów online. Jest to bardzo dobra opcja, szczególnie, że sklepy te posiadają możliwość zamawiania nawet w nocy, a więc czas nas nie ogranicza.