Na rynku poszukiwana jest maszyna z osprzętem plazmowym do cięcia metalu bez użycia narzędzi. Urządzenie przekształca powietrze lub gaz w gorącą (do 30 000 ° C) plazmę, która pochodzi z palnika plazmowego i lokalnie ogrzewa obszar obrabianego przedmiotu. Dzięki temu w metalu powstaje otwór przelotowy o gładkich krawędziach, bez zadziorów. Maksymalna grubość, którą urządzenie może wyciąć, wynosi 10 mm.

Z czego się składa?

Przecinarka plazmowa zawiera główne elementy: Przecinarka plazmowaKatoda wykonana z metalu odpornego na wysokie temperatury Dysza Zawór do dostarczania gazu plazmowego. Dysze i katody są materiałami eksploatacyjnymi. Konieczne jest monitorowanie stopnia zużycia. W tradycyjnym rozumieniu przecinarka plazmowa do metalu to zespół palnika plazmowego z pakietem węży kablowych.

Główne typy przecinarki plazmowej:

Elektryczna - zapłon odbywa się z powodu wysokiego natężenia prądu Wysoka częstotliwość - zapłon jest wykonywany prądem o wysokiej częstotliwości Połączone - może działać jednocześnie zgodnie z zasadą pierwszego i drugiego typu. Ponadto przecinarki plazmowe różnią się typem chłodzenia: Woda - najbardziej wydajna, odpowiednia do intensywnej pracy. Powietrze - używane do urządzeń o małej mocy, na przykład ręcznych.  

Przecinarka plazmowa – zasada działania

Przecinarka plazmowa (palnik plazmowy) wykonuje cięcie blach metalowych i niemetalowych za pomocą plazmy. Plazma to strumień zjonizowanego powietrza o wysokiej temperaturze, ma wysoką, jakość cięcia i nie wymaga dużego wysiłku ze strony operatora. Zasada działania opiera się na dostarczaniu powietrza przez łuk elektryczny. Długi przewód zasilający zapewnia swobodny ruch urządzenia podczas pracy. Płynna regulacja prądu odbywa się za pomocą pokrętła potencjometru. Urządzenie składa się z kilku bloków: Zasilanie elektryczne Palnik plazmowy Sprężarka. Palnik plazmowy jest główną częścią każdej przecinarki plazmowej. Dysza jest najważniejszym elementem w konstrukcji palnika plazmowego, która tworzy strumień plazmy. Strumień wydostający się z otworu dyszy przecina przedmiot. Dysza ściska strumień: im wyższe jego stężenie, tym wyższa prędkość cięcia i lepsza, jakość cięcia (krawędzie nie wymagają dodatkowej obróbki). Główną zaletą procesu cięcia powietrzno-plazmowego jest to, że strumień plazmy działa lokalnie na cięcie tj. metal topi się tylko wzdłuż linii łuku. Eliminuje to możliwość nadmiernego odkształcenia cieplnego przedmiotu obrabianego. Cięcie jest gładkie, bez ugięcia, więc w większości przypadków nie jest wymagana dodatkowa obróbka mechaniczna krawędzi. Najważniejszą rzeczą przy wyborze sprzętu jest określenie rodzaju ciętego materiału (stal nierdzewna, metal żelazny lub nieżelazny). A maksymalna grubość ciętych półfabrykatów zależy bezpośrednio od siły prądu. Wybierając maszynę o prądzie znamionowym 160 A, można ciąć stal o grubości do 40 mm, podczas gdy urządzenia 400 A umożliwiają cięcie 100 mm metalu. Można je znaleźć tutaj https://www.weldcut.pl/pol_m_Przecinarki-i-czesci_Przecinarka-plazmowa-207.html