Bez akumulatora nasz samochód jest całkowicie bezużyteczny (ewentualnie może wtedy posłużyć jako schronienie przed deszczem). Akumulator to wielka i ciężka bateria, z której auto czerpie energię.

prostownik z rozruchem

Chyba każdy kierowca chociaż raz w życiu spotkał się z sytuacją, w której akumulator odmawiał posłuszeństwa i rozładowywał się. Przyczyn takiego stanu może być kilka, najczęściej jest to jednak nasze zapominalstwo (zostawiamy włączone światła, lub radio), lub bardzo silne mrozy. Nie trzeba wtedy wzywać mechanika, ponieważ z takim problemem możemy sobie poradzić bo jest coś takiego jak prostownik z rozruchem. Wybór prostownika do akumulatora nie jest wcale taki łatwy. Wszystko dlatego, że na rynku znajduje się całkiem sporo modeli akumulatorów, które z reguły wymagają stosowania innych narzędzi. Najlepiej zasięgnąć fachowej porady, lub samemu dokładnie przeanalizować temat. Prostowniki z rozruchem należą do droższych, ale też działają mniej awaryjnie. Najtańsze modele można kupić w supermarkecie za kilkadziesiąt złotych, ale nie oznacza to, że są gorsze. Po prostu niektóre z nich nie mają dodatkowych funkcji. Jeżeli często wyruszamy w dłuższe rasy, wówczas lepiej postawić na coś, co nie zawiedzie podczas podróży (mowa tu o modelach „z górnej półki”, które posiadają zabezpieczenia przed przeciążeniami, czy złym podłączeniem zacisków). Prostowniki z rozruchem zaczynają się od około 350 zł i są przeznaczone do akumulatorów kwasowo- ołowiowych, posiadają napięcie wyjściowe 12 V, funkcję BOOST i prąd ładowania 14 A. Prostownik z rozruchem to większy wydatek, jednak urządzenie doskonale sprawdzi się podczas nieprzewidzianych awarii w trasie.

Czy warto mieć takie urządzenie w swoim wyposażeniu? Tak, zwłaszcza gdy nasz akumulator szybko się rozładowuje, lub zdarza nam się notorycznie zapominać o wyłączaniu świateł, czy radia w aucie. Prostownik z rozruchem dobieramy ściśle do parametrów akumulatora, w przeciwnym razie urządzenie będzie bezużyteczne. Warto zwrócić uwagę na gwarancję producenta, opinię i ogólną renomę, jaką posiada dany producent.