Laptop jest współcześnie niezbędnym elementem pracy i nauki. Dlatego też o określone urządzenie trzeba odpowiednio dbać. Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest bateria. Z czasem traci ona swoją podstawową pojemność i niezbędna staje się jej wymiana. Po jakim czasie należy tego dokonać? Jaka powinna być częstotliwość wymiany baterii? Jak wybrać odpowiednią? Jakie kwestie mają wpływ na żywotność baterii?

Działanie baterii

bateria asus

Bateria jest strukturą, która złożona jest z ogniw oraz układu elektronicznego, który ponosi odpowiedzialność za proces jej ładowania. Jednakże nic nie jest wieczne. Pod wypływem naturalnego procesu ogniwa te z czasem tracą swoją podstawową pojemność i póki, co współczesna technologia nie jest w stanie jeszcze tego procederu zatrzymać. Użytkowanie komputera sprawia, że bateria będzie stawała się coraz słabsza, aż w końcu konieczne będzie dokonanie wymiany na nową. Bateria Asus traci żywotność pod wpływem działania wysokiej temperatury, a także na skutek częstego ładowania. W pierwszym z wymienionych aspektów istotną funkcję odgrywa niewłaściwa wentylacja komputera. Drugi przypadek jest związany ze zwykłym zapominalstwem, gdy często pozostawiamy komputer podłączony do gniazdka elektrycznego.

Kiedy należy wymienić baterie w laptopie na nową?

Sprawna bateria Asus powinna pozwolić na pracę komputera bez konieczności podłączenia do gniazdka elektrycznego przez około 2 godziny. Wszystko oczywiście uzależnione jest od poziomu obciążenia komputera, ale średnio powinien on wynosić właśnie tyle. W przypadku, gdy użytkownik zauważy, że czas pracy po ładowaniu baterii skrócił się do kilkunastu minut, to jest to sygnał, który powinien skłonić do zakupu nowej baterii. Oczywiście jest to sprawa indywidualna. Niektórym osobom może przeszkadzać skrócenie czasu pracy baterii do godziny. Zauważyć należy jednak fakt, że większość właścicieli laptopów czeka do ostatniej chwili z wymianą baterii.

Bateria oryginalna czy zamiennik

Jaką baterię wybrać, oryginalną czy zamiennik? W przypadku, gdy użytkownikowi zależy na oryginalnej baterii, może ją zamówić bezpośrednio od producenta, bądź w serwisie, które zajmuje się obsługą komputerów należących do wskazanej marki. Baterii warto poszukać tutaj https://www.laptopshop.pl/pol_m_Baterie_Baterie-Asus-1087.html Gdy jest się właścicielem starszego modelu laptopa, może pojawić się trudność w dostępności oryginalnych baterii. W takiej sytuacji trzeba pomyśleć o nabyciu zamiennika. Taka bateria Asus może być również dobra w działaniu. Może zdarzyć się tak, że zamiennik będzie miał większą pojemność niż oryginał. W tym przypadku trzeba jednak zachować dużą ostrożność i pamiętać o odpowiednim dopasowaniu takiego podzespołu do konkretnego modelu komputera, a co najważniejsze jego technicznych wymagań.