bateria do laptopaBateria do laptopa jest dość drogim nabytkiem. W porównaniu jednak do korzyści, jakie możemy mieć, warto zdecydować się na jej zakup.

Dobra bateria powinna długo działać po odłączeniu od prądu. Z czasem jednak jej efektywność może być coraz niższa. Od czego zależy to, czy dana bateria będzie działała długo? Kiedyś radzono, by załadować baterię do pełna i rozładowywać do końca. Miało to jednak większy sens w przypadku ogniw starego typu, które mogły "zapamiętać" stopień załadowania. Obecnie tak zwana "pamięć baterii" już praktycznie nie istnieje. Nie znaczy to, że nie istnieją sposoby, by akumulator działał dłużej. Przede wszystkim warto odłączać laptopa od prądu po skończeniu pracy. To nieco wydłuża życie baterii, a dodatkowo nie zużywa prądu. W przypadku, gdy chcemy mieć pewność, że dane ogniwo będzie długo działać, należy po prostu użytkować laptop, tak często ja się da, bez baterii. Akumulator wyjmujemy, owijamy w czarną folię i wkładamy do lodówki. To według niektórych jeden ze skuteczniejszych sposobów.

Czasem niestety nasza bateria do laptopa nadaję się już jedynie do wymiany. Warto wcześniej pójść do serwisu i ustalić, czy rzeczywiście krótki czas działania wynika ze zużycia baterii. Może się zdarzyć, że jest to na przykład wina ładowarki lub całego układu. Niekiedy bardziej opłacalna może być wymiana laptopa na nowy niż naprawa wszystkiego, co doprowadziło do spadku efektywności. Warto mieć to na uwadze, szczególnie w przypadku bardzo starego sprzętu.