Cydr w wielu krajach uznawany jest za alkohol, który nie posiada negatywnego wpływu a zdrowie człowieka ze względu na niewielką ilość stężenia alkoholowego. Jego dolna granica wynosi 1,2% i waha się aż do 8,5%, czyli tyle ile posiada mocne piwo. Czy naprawdę nie ma on żadnego wpływu na organizm?

Co to jest cydr?

Jego bazą są dojrzałe jabłka, które w procesie fermentacji i dodanych substancji przemieniają się w napój alkoholowy. W zależności od rodzaju użytych owoców i stopnia ich dojrzałości cydr ma albo mętny albo klarowny kolor. Idealnie nadaje się jako orzeźwienie na gorące dni spędzane w gronie przyjaciół i rodziny. Posiada kwaskowaty smak jabłek, który pod żadnym pozorem nie jest dosładzany podczas procesu wytwarzania. Dobrej jakości napój można dostać w większości sklepów alkoholowych w każdym mieście.

Wpływ na zdrowie

cydr

Zawarte w cydrze substancje tzw. przeciwutleniacze posiadają pozytywny wpływ na serce. Chronią je przed chorobami, które prowadzą do niedokrwienia serca oraz hamują rozwój małych guzów nowotworowych. Dzieje się to ze względu na podniesienie aktywności immunologicznej organizmu. Niestety cydr negatywnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi, czego skutkiem może być wywołanie miażdżycy. Specjaliści apelują jednak o rozsądek. Cydr, jak każdy inny napój alkoholowy nie posiada negatywnego wpływu na zdrowie i funkcjonowanie człowieka, jeśli jest pity w odpowiednich ilościach.

Kiedy jest najlepszy?

Jak już wcześniej było wspominane posiada on orzeźwiające właściwości, dlatego jest polecany szczególnie latem, kiedy temperatury powietrza przekraczają 30 stopni C. Jedna butelka rozluźni ciało i duszę, wprawiając je w błogi nastrój wakacyjnego relaksu. Cydr doskonale pasuje jako napój do posiłków takich jak pizza, spaghetti czy sałaty. W Polsce mnóstwo osób raczy się tym wybornym trunkiem podczas rodzinnych spotkań przy grillu. Jego lekko wytrawny smak wzmocni odczuwanie smaków potraw uwypuklając najbardziej wyraziste smaki.

Jak wybrać prawdziwy cydr?

Przede wszystkim należy czytać etykiety na butelkach. Czasem jest na nich wymienionych kilkanaście składników, jednakże jabłka stanowią tam zdecydowaną mniejszość. Jak można łatwo się domyśleć tego rodzaju cydry posiadają negatywne skutki na zdrowie, dlatego lepiej jest być uważnym podczas wyboru.