Obecnie spora część społeczeństwa ma już dość sklepowych wędlin pakowanych w hermetyczne opakowania i mających długi termin przydatności. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nie do końca ufamy składom podanym na opakowaniach oraz ich zawartości. W cenie są zatem swojskie wyroby, które powstają na bazie sprawdzonych składników oraz przy użyciu tradycyjnych metod. Jedną z nich jest wędzenie, które już od bardzo dawna cieszy się sporą popularnością. 

W co musi być wyposażona wędzarnia?

Aby rozpocząć wytwarzanie swojskich wyrobów wędzonych konieczne jest odpowiednie doposażenie wędzarni. Dzięki temu produkty będą dobrze przygotowane a my będziemy mieli odpowiedni komfort pracy. Jednym z podstawowych elementów jakie musimy zakupić w tym celu są haki wędzarnicze. Są one przeznaczone nie tylko do samego wędzenia, ale także do suszenia. Z powodzeniem możemy na nich zawiesić mięso, ryby oraz wędliny. Zawieszając na nich produkty możemy mieć pewność, że będą one bezpieczne podczas procesu wędzenia. Nie będą się one również niepotrzebnie przesuwały czy spadały a dym dotrze w każde miejsce. 

Jakie haki wybrać?

Jakie haki wędzarnicze do domowej wędzarni?Jeśli chodzi o haki wędzarnicze to ich wybór zależy w głównej mierze od produktów jakie mamy zamiar poddać tego rodzaju obróbce termicznej. Na rynku dostępne są między innymi modele w kształcie litery S wykonane ze stali nierdzewnej. Idealnie sprawdzą się w przypadku wieszania szynek w siatkach oraz kiełbas powleczonych sznurem wędzarniczym. Sa one lekkie i łatwe w utrzymaniu a także trwałe, dzięki czemu nie ulegają korozji podczas częstego użytkowania. Do najlepszych na rynku należą wkręcane haki wędzarnicze, które pozwalają zabezpieczyć przed spadnięciem właściwie każdy produkt - szczególnie zaś ryby. Swoją jakość zawdzięczają również materiałowi, z którego są wykonane, czyli stali kwasoodpornej. Przy wędzeniu większych sztuk mięsa można natomiast wykorzystać haki asymetryczne.

Kupując tego rodzaju wyposażenie wędzarni powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posiada ono odpowiednie atesty i czy jest w pełni zabezpieczone. Haki wędzarnicze nie powinny być powleczone żadnym środkiem konserwującym, dzięki czemu będą praktycznie od razu gotowe do użycia. Ważne jest również to, z jakiego materiału zostały wykonane. Jak wspomnieliśmy powyżej, najlepiej sprawdzi się stal nierdzewna bądź kwasoodporna. Oczywiście warto również zwrócić uwagę na cenę, gdyż niejednokrotnie tańsze haki są wykonane z lepszego materiału niż te z górnej półki, co oznacza, że droższe nie zawsze znaczy lepsze.