XXI wiek jest okresem szczególnego rozwoju technologicznego, w którym to dominuje przede wszystkim elektronika- telefony, laptopy czy komputery. Jest to również często dość drogi sprzęt, dlatego też szczególnie rosnącą popularnością cieszą się urządzenia używane. Jednym z tego typu sprzętu są z całą pewnością monitory, które to są nieodzowną częścią komputera stacjonarnego. Bez tego istotnego ''dodatku'' nie można by było uzyskać obrazu. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze używanego monitora?

Na co zwrócić uwagę?

Monitory używanePrzede wszystkim na samym początku należy zdać sobie sprawę z tego, że dobór monitora zarówno używanego, jak i nowego powinien odbywać się na takich samych zasadach. Oznacza to, że parametry monitora należy również wybierać na jednakowej zasadzie. To właśnie parametry mają decydujący wpływ na samą jakość obrazu. Dużą rolę odgrywa także zastosowanie.

Parametry monitorów

Jednym z parametrów, na który zwracamy najwięcej uwagi jest odświeżanie. Jest to aspekt, który interesuje przede wszystkim wszelkiej maści graczy. Im wyższe wartości odświeżania tym lepiej. Standardową wartością jest odświeżanie na poziomie 60 Hz. Mówi to nam, że jesteśmy w stanie zobaczyć 60 klatek na sekundę. Analogicznie przy najlepszych monitorach 144 Hz ilość ta wynosi naturalnie 144 klatki. Tutaj ogromną rolę odgrywa budżet jakim dysponujemy. Zazwyczaj im monitory posiadają wyższe odświeżanie tym są droższe. Jednakże ceny monitorów w zakresie 60-75 Hz są bardzo zbliżone. Warto więc brać pod uwagę ten parametr szczególnie jeśli mowa o grach komputerowych. Dla użytkownika korzystającego z internetu całkowicie wystarcza monitor 60 Hz.

Następnym z aspektów jest rozdzielczość ekranu. Tutaj jest to element ważny dla każdej grupy odbiorców. Rozdzielczość to nic innego jak ilość wyświetlanych pikseli na ekranie. Najpopularniejszym wyborem, a jednocześnie optymalnym jest rozdzielczość 1080p czyli 1920x1080. To także racjonalny wybór pod kątem cenowym. Jeśli jednak szukamy czegoś mocniejszego to warto postawić na 1440p. Ostatnim już z parametrów jest przekątna ekranu, czyli kolokwialnie mówiąc wielkość monitora. Sam dobór jest już tu kwestią całkowicie indywidualną. Do gier najlepiej sprawdzą się monitory używane o średnich przekątnych- 24,26 cali. Jeśli zaś planujemy często oglądać filmy czy surfować po internecie być może przyda się coś większego.

Podsumowanie

Reasumując, monitory używane są dobrym rozwiązaniem gdy nie chcemy wydawać dużo pieniędzy na nowy sprzęt. W obu jednak przypadkach należy kierować się tymi samymi kryteriami. Monitory używane dość często są sprzedawane w bardzo atrakcyjnych cenach, a ich stan jest bez zastrzeżeń. Dlatego też warto rozważyć taki wybór.