Wycieraczki to niezbędny element w każdym samochodzie. Mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy zwłaszcza w złych warunkach atmosferycznych. Wycieraczki jak każdy element wraz z upływem czasu zużywają się. W związku z tym konieczna jest ich okresowa wymiana. Wybór wycieraczek nie może być jednak przypadkowy. Muszą odpowiednio pasować do modelu samochodu. Na co zatem zwracać uwagę wybierając wycieraczki?

Długość wycieraczek

Dobierając wycieraczki samochodowe w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich długość. Pamiętać trzeba, że w większości przypadku dwie wycieraczki na przedniej szybie mają różne długości. Aby dobrać wycieraczki prawidłowo pod kątem długości wystarczy zmierzyć te, które obecnie się posiada. Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie tej informacji w instrukcji auta, w której zawsze podana jest informacja co do długości wycieraczek, które pasują do konkretnego modelu samochodu.

Rodzaj wycieraczek

Na rynku dostępne są różne rodzaje wycieraczek samochodowych. Jednym z nich są wycieraczki szkieletowe. Często nazywane są również przegubowymi. Pasują do samochodów produkowanych kilka, a nawet już kilkanaście lat temu. Wycieraczki szkieletowe składają się z metalowego szkieletu, który oparty jest na ramionach z ruchomymi połączeniami. Dzięki temu pióro wycieraczki jest dokładnie dociśnięte do szyby. Jednak minusem tego typu wycieraczek jest fakt, iż docisk ten często nie jest równomierny. Innym modelem wycieraczek są wycieraczki samochodowe płaskie. W tym przypadku ramię wycieraczki jest zintegrowane z gumowym piórem. Zaletą wycieraczek płaskich jest równomierne ich dociśnięcie do szyby samochodu. Wycieraczki te pracują także bardzo cicho. Są jednak droższe od wycieraczek szkieletowych. Trzecim rodzajem wycieraczek są wycieraczki hybrydowe. To pewnego rodzaju połączenie wycieraczek szkieletowych i płaskich.

Jak dobrać wycieraczki samochodowe?Rodzaj mocowania

Bardzo ważnym kryterium przy wyborze wycieraczek jest ich rodzaj mocowania. Szkieletowe wycieraczki samochodowe charakteryzują się kilkoma typami mocowań. Jest to bagnet, śruba lub hak. W przypadku wycieraczek płaskich najczęściej spotykane jest mocowanie typu C. Dzięki takiemu rodzajowi mocowania wycieraczki płaskie zamontować można także w kilkunastoletnich samochodach. Oczywiście pamiętać trzeba, aby rodzaj mocowania pasował do posiadanego modelu samochodu. W przypadku wycieraczek szkieletowych raczej nie powinno być z tym większego problemu.
Kupując wycieraczki do samochodu warto postawić na te cechujące się wysoką jakością. Nawet jeśli kosztują nieco więcej. Trwałe wycieraczki to brak konieczności ich wymiany w krótkim czasie.