Posiadając dom jednorodzinny, zawsze dysponujemy również garażem, w którym znajduje się duża ilość wyposażenia, narzędzi i sprzętu. Nie zawsze są to trafione inwestycje, ponieważ nie zawsze korzystamy z wszystkich elementów, więc czasem warto zastanowić się, jak często dany przedmiot będzie przez nas wykorzystywany do celów prywatnych, by ocenić jego opłacalność. Świetnym przykładem takich zadań, jest m.in. sodowanie drewna, które jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, wykonywanym coraz częściej przez klientów dysponujących drewnianymi domami (np. z bali), altankami, tarasami, ogrodzeniem, a nawet meblami. Czy warto jednak kupować ręczny i niewielki sprzęt do sodowania? Dziś postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak często będziesz korzystać z narzędzi?

Masz kilka mebli ogrodowych i chcesz o nie zadbać? Impregnacja drewna wcale nie musi być tak zaawansowana, jeśli posiadasz niewielką ilość wyposażenia. sodowaniePrawda jest taka, że meble ogrodowe nie są duże, więc dostęp do nich jest stosunkowo łatwy – do wszystkich miejsc trafisz bez problemu z papierem ściernym lub szlifierką, pozbywając się w dużo łatwiejszy i tańszy sposób zniszczonej warstwy. Podstawowy i najtańszy zestaw do sodowania, może kosztować nawet kilkaset złotych, a zaimpregnowane drewno za pomocą zaawansowanych preparatów, będzie bezpieczne przez wiele lat – dlatego narzędzia prawdopodobnie będą leżeć niewykorzystane przez dłuższy okres, chyba że ktoś ze znajomych, będzie chciał je wypożyczyć. Renowacja drewna za pomocą sodowania i wykorzystania mało zaawansowanych elementów może okazać się przydatna dla obiektów turystycznych, które dysponują kilkoma domkami letniskowymi, gdzie co roku trzeba wyczyścić ławki, stoły, huśtawki i poddać je zabezpieczeniu na okres zimowy.

Dlaczego nie warto?

Większość domów jednorodzinnych i turystycznych obecnie budowane jest z takich materiałów jak cegła lub ich zewnętrzna część pokryta jest metalem i plastikiem. W przypadku takich konstrukcji sodowanie nie przyniesie satysfakcjonujących rezultatów i dużo lepiej sprawdzi się piaskowanie. Czyszczenie cegły wymaga dużo większego doświadczenia i dlatego warto skontaktować się z firmami, których pracownicy to zespół z umiejętnościami oraz najlepszym sprzętem przemysłowym. Jak widać utrzymanie gospodarstwa domowego lub nawet niewielkiego obiektu turystycznego w czystości, może być o wiele trudniejsze, niż się to wydaje – czasem lepiej zainwestować więcej w specjalistów, niż mniej w sprzęt, które sami nie będziemy używać. Sodowanie najlepiej oddać w ręce profesjonalistów - sprawdź tutaj:  http://sodowaniegroup.pl.