Jedną z ważniejszych czynności, o których trzeba pamiętać, tworząc wnętrza mieszkalne, jest wybór odpowiednich schodów wewnętrznych. Należy zastanowić się nie tylko nad sposobem i techniką montażu, ale również nad dostępną przestrzenią i możliwością montażu w określonych miejscach. Nie bez znaczenia jest również kwestia bezpieczeństwa. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów schodów charakteryzujących się zróżnicowanym kształtem, wielkością stopni, kolorami czy też sposobami wykończenia. Bardzo dużą popularnością cieszą się między innymi schody zabiegowe. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.

Schody zabiegowe – co warto wiedzieć na ich temat?Cechy charakterystyczne schodów w wersji zabiegowej

Schody zabiegowe są zwykle wykonane z drewna, chociaż na rynku można znaleźć konstrukcje tego typu, które w całości są wytworzone z metalu. Podstawową cechą schodów zabiegowych jest fakt, że zmieniają swój kierunek już u podstawy, więc można je bez większych problemów dopasować do większości wnętrz. Nie nadają się jedynie do bardzo małych wnętrz, w których lepiej spisują się konstrukcje spiralne zabierające o wiele mniej miejsca. Idealnie nadają się więc do pomieszczeń dużych i średnich. Stopnie w schodach zabiegowych posiadają zróżnicowaną szerokość. Zwykle są szersze na zewnątrz i węższe od wewnątrz. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa środkowa część posiada identyczną szerokość na każdym stopniu. Schody tego rodzaju są najczęściej pozbawione spocznika i przebiegają pod kątem 90 lub 180 stopni. Ich właściwe wyprofilowanie zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.

Najważniejsze zalety schodów zabiegowych

Schody zabiegowe są konstrukcjami, które charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa użytkowania – możliwy jest między innymi montaż balustrad. Dodatkowo stopnie zapewniają odpowiednio dużą ilość miejsca dla stóp. Są więc wygodne i bezpieczne w użytkowaniu zarówno dla dzieci, jak też dla osób dorosłych. Kolejną zaletą schodów zabiegowych jest łatwy montaż konstrukcji tego rodzaju. Nie wymagają one żadnego specjalnego i szczegółowego planowania na etapie stanu surowego. Sam proces produkcji i montażu jest również o wiele mniej kosztowny w porównaniu ze schodami żelbetonowymi. Schody tego typu świetnie spisują się we wnętrzach posiadających wysoki strop.


Jak widać schody wykonane z zabiegiem charakteryzują się licznymi zaletami. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów i właścicieli domów decyduje się na takie rozwiązania. Są one praktyczne, trwałe, bezpieczne i do tego bardzo korzystnie wpływają na estetykę wnętrz.