W wielu gospodarstwach domowych, a nawet niewielkich przedsiębiorstwach budynki są ogrzewane kotłem opalanym drewnem. Właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w praktyczny sprzęt specjalistyczny, który pomaga w cięciu i dzieleniu drewna.

Odpowiedni sprzęt

Łuparka do drewna

Oprócz znanych wszystkim narzędziom np.siekiery i ręcznej piły warto przyjrzeć się też łupiarce, która świetnie nadaje się do szybkiego dzielenia kłód drewna na szczapy, którymi pali się w kotle grzewczym, czy w kominku. W czasie jej eksploatacji nie wkładamy tyle energii co przy wykorzystywaniu znanych narzędzi ręcznych. Łuparka do drewna to oczywiście urządzenie mechaniczne coraz bardziej popularne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Urządzenie przeznaczone jest do dzielenia kloców drewna na mniejsze kawałki. Dzięki łuparce możliwe jest ich szybkie i sprawne rozłupywanie i rozdrabianie. Wyróżnia się kilka rodzajów tego praktycznego sprzętu, w zależności od przeznaczenia łuparki i jej mocy przerobowej. Łuparka do drewna wyposażona jest w układ hydrauliczny, który naciska na drewno z różną siłą, co sprawia, że pęka ono wzdłuż włókien. Kłody przeznaczone do rąbania, oczywiście zależnie od urządzenia, mogą mieć długość od 35 cm do ponad 1 m. W wielu łuparkach można odpowiednio regulować wysokość roboczą. Prędkość rąbania wynosi kilka centymetrów na sekundę.

Rodzaje łuparek

Na rynku dostępne są trzy rodzaje łuparek: świdrowe, kinetyczne i hydrauliczne. Podstawową różnicą między poszczególnymi rodzajami łuparek jest ich zasada działania. Łuparki  kinetyczne i hydrauliczne działają bardzo podobnie - kloc jest dociskany do klina który rozłupuje go na części. Łuparki świdrowe działają nieco inaczej. Tutaj świder wciąga i rozłupuje na części dany fragment drewna. Urządzenia te składają się z silnika, pompy hydraulicznej, klina rozłupującego drewno i siłownika. Są też łuparki wyposażone np.w koła, które przystosowane są do różnego ich transportu.

 Czy warto....

Na pewno za pomocą łuparek podzielimy kłody drewna szybko i bez zbytniego wysiłku fizycznego co jest bardzo ważne dla osób starszych, czy schorowanych. Tańsze, amatorskie łuparki można zakupić już od 200 zł. Jest to dobra alternatywa dla zwykłej siekiery. Te droższe urządzenia wykorzystywane są nie tylko w celach prywatnych, ale i przez różne firmy i przedsiębiorstwa. Koszty takich łuparek to już poważne sumy sięgające nawet do kilkunastu tysięcy złotych.  W każdym przypadku świetnie  zastępują one tradycyjne narzędzia co bardzo istotne pozwala  na skrócenie czasu obróbki drewna i na zwiększenie mocy przerobowej. Czy warto zaopatrzyć się w takie urządzenie? Odpowiedź jest jedna - oczywiście, że tak.